Sektörel Haberler

Petrol Fiyatlarının Düşmesi Rusya Bütçesinde Revizeye Yol Açtı

Tarih 15 Ocak 2016 » Kategoriler: Sektörel Haberler »

Rusya Maliye Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile birlikte petrol fiyatlarının düşmesinden sonra 2016 yılının ilk çeyreklik bütçesini tekrar gözden geçirmeye karar verdiğini belirtti. Rus Vedomosti gazetesinde çıkan habere göre, Rusya’da yer alan bakanlıklar ve müdürlükler 15 Ocak öncesindeki harcamaları %10 oranında kesintili bir şekilde revize edecekler.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nda yetkili olan TASS ajansının yaptığı haberlere göre, bakanlıkta düşen petrol fiyatlarından dolayı bütçenin revize edileceği resmi olarak belirtilmiş durumda.Yetkililer, 2016 yılının ilk çeyreğinde bu değişikliklerin yapılacağını söylediler.

rusya ekonomisi açık verdi

rusya ekonomisi açık verdi

Taslak Hazırlamayanlara Kesintiler Uygulanacak

Rusya’nın Maliye Bakanı olan Anton Siluanov ise daha önce yaptığı açıklamalarda, 2016 yılının ilk çeyreğine ait olan bütçesinin 2015 yılının sonlarına doğru tekrar gözden geçirebileceğini belirtmişti. Rus bakan Aralık ayında yaptığı bu açıklamada tedbir listesi hazırladıklarını da belirtiyordu. Liste içerisinde yer alan tedbirler arasında harcamalar, bütçe revizyonları ve özelleştirme programlarının genişletilmesi gibi başlıklar bulunuyordu.

Vedomosti gazetesinde yer alan habere göre ise, 2016 yılının 15 Ocak tarihine kadar bakanlıklar ve müdürlükler harcamaları kesmek için yeni bir taslak hazırlayacaklar ve bu taslağı Maliye Bakanlığı’na iletecekler. Taslak sunulmadığı takdirde Maliye Bakanlığı, sunmayan kişiler için zorunlu %10 kesinti uygulamak zorunda kalacak.

Rusya’nın düzenlediği 2016 bütçesindeki ham petrol fiyatlarının da 50 dolar civarında olacağı tahminleri daha önceki dönemlerde gündeme gelmişti. Fakat varil petrol fiyatları mevcut olarak 29 dolara kadar gerilemiş durumda.

seo