Sektörel Haberler

Petrol Fiyat Tahminlerinde Düşüş Yaşanıyor

Tarih 7 Ocak 2016 » Kategoriler: Sektörel Haberler »

Çin ekonomisi ile ilişkin olan endişeler ve arz fazlalıkları petrol fiyatlarının alt seviyelere inmesine yol açmaya devam ediyor. Çin hükümetinin ekonomi kısmında, kur seviyelerinde karışıklıklar yaşandığı ve yeni ekonomi politikalarının kontrolünün de kaybedilebileceği endişeleri petrol fiyatlarındaki tahminlerde düşüşe yol açtı. Endişelerin başladığı piyasalarda petrol fiyatları 30 dolar seviyesine kadar ilerledi.

Societe Generate, BofA ML ve Barclays gibi önci bankaların 2016 yılına ait olan petrol fiyat tahminlerinde alt seviyelere doğru revizeler yapıldığı ortamda NYMEX’de Batı Teksas petrolünün varil fıyatında %3.1’in üzerinde düşüşler yaşandığı belirtildi. Batı Teksas petrolünün yılbaşından bugüne kadar kaybettiği toplam oran ise %18 olarak belirtilmiş durumda.

petrol fiyatları düşüyor

petrol fiyatları düşüyor

Yılbaşından Bu Yana Düşüş Yaşanıyor

Yılbaşından bu yana kadar %18.3 gerileme yaşayan Brent petrolünde ise son olarak 30.43 dolar – varil test edildi. Mevcut olarak ise dün yaşanan piyasalara göre %3.3 düşüş ile 30.51 dolar – varil işlem seviyeleri yaşanıyor.

TD Securities analistleri tarafından 30 dolar – varil seviyelerinin altına inilmesi durumunda 20 dolar – varil seviyelerine doğru ufak bir hareketlenme yaşanabileceği de rapor edildi. Üreticilerin arz tarafındaki agresif değişikliklerin yapmalarının da bu durumlar tarafından tetiklenebileceği söylendi.

Barclays ve Macquarie 2016 petrol fiyat tahminlerinde ise aynı düşüşler gözlemlendi. Bank of America ML ve Societe Generate’ten sonra Barclays ve Macquarie de 2016 yılına ilişkin petrol fiyat tahminlerini düşürdü.

seo