Sektörel Haberler

30 Dolar Sınırı Petrol Fiyatlarına Geldi

Tarih 1 Ocak 2016 » Kategoriler: Sektörel Haberler »

Brent tipi ham petrol varil fiyatları, geçtiğimiz hafta jeopolitik gerilimlerin yaşanması ve petrol stoklarında düşüş ortaya çıkmasına karşın Çin piyasalarından elde edilen volatilitenin tüm piyasalarda etkili olmasına yol açtı. Piyasalarda etkisi tamamen hissedilen düşüşler sonucunda 32.14 dolara kadar gerileme yaşandı.

Yeni haftaya uluslararası piyasalarda doların taleplerinin artmasının olumsuz etkileri ile başlangıç yapan Brent petrolünün fiyatları dün 31.18 dolara kadar indi. Bugün düşüş yaşamaya devam eden Brent petrolünün fiyatı 30.41 doları görmüş oldu. Brent petrolünün yaşadığı bu büyük düşüşlerin 2004 Nisan ayından beri ilk defa yaşandığı söyleniyor.

petrol fiyatı 30 dolar

petrol fiyatı 30 dolar

Brent Petrolü Değer Kaybediyor

Brent petrolünün varil fiyatları mevcut olarak dün kapanış seviyesi ile kıyaslandığı zaman %1.5 daha azalmış gözüküyor. Bu azalış ise total oranlarda 30.75 seviyelerinin elde edildiğini bizlere gösteriyor. Analistler, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü tarafından yapılan gösterge endekslerinin istenilen seviyelerde olmadığını söylediler.

Kritik değere sahip olan yatırım kuruluşlarının 2016 yılına ait olan petrol fiyatlarının hedeflerinin çok daha aşağısında tahmin edildiği söyleyen analistler, bu durumların petrol fiyatlarının üzerinde satış baskısının da ortaya çıkabileceğini söylüyorlar.

Teknik açıdan destek seviyelerinden gelen tepkilerin ise alımlar ile sınırlı olmadığını söyleyen analistler, 30 dolar desteğinin altına inildiği takdirde sürpriz bir şekilde 25 dolar seviyelerinin hızla görülebileceğini söylüyorlar. Aralık 2003 tarihinden beri Batı Teksas türü ham petrolünde de rekor düşüşler yaşanıyor.

seo